AAC2023 – 25 ноември 2023
Пленарен доклад
проф. д-р Кристин Стадсклайв
Подкрепа на комуникационните партньори на деца, използващи подпомогната комуникация
Докладът ще се фокусира върху създаването на среда, подкрепяща езиковото развитие на децата, които се учат да използват подпомогната комуникация. Ще бъдат представени резултатите от прегледа на интервенциите с ДАК за деца с церебрална парализа, заедно с опита от група за подкрепа за родители на деца, използващи подпомогнат език, както и родителски доклади за комуникационни стратегии.
Видеото е достъпно само за участниците в конференцията за ограничен период от време.
Алдона Мисаковска-Адамчик
Включване на родителите в оценката, планирането и прилагането на ДАК в ранната интервенция
Участието на семейството е признато за най-добрата практика в областта на ранната интервенция, включително ранни услуги за ДАК. Родителите са включени в процеса на събиране на информация, планиране, прилагане и оценка на интервенцията. Ангажирането на семействата като партньори в оценяването на техните деца включва методи и стратегии за събиране на информация от семействата и насърчаване на тяхното участие по време на оценяването. В процеса на планиране семействата и професионалистите работят заедно, за да изберат цели въз основа на приоритетите на родителите и да намерят стратегиите и дейностите, които са най-подходящи за детето и семейството. Родителите се нуждаят от постоянна професионална подкрепа за прилагане на инструменти и стратегии за ДАК, подобряващи комуникационните и езиковите умения в ежедневието и начина на живот на семейството.
Тази презентация ще сподели опит от практиката за насърчаване и подкрепа на участието на родителите в центъра за ранна интервенция с ДАК във Варшава.
Йелена Кондратиева
DAGG-3 – инструмент за планиране на ДАК
Ще бъде представен инструмент, целящ да помогне на логопедите да си сътрудничат с екипа за подкрепа (напр. преподаватели, семейство, свързани услуги и т.н.), докато разработват план за интервенция за лица, използващи допълваща и алтернативна комуникация (ДАК). DAGG-3 идентифицира текущите комуникационни способности на индивида. Тази информация насочва професионалистите при избора на подходящи цели и начин за проследяване на напредъка им. Включва всички нива на способности – от начални и развиващи се до по-напреднали умения за комуникация. Включени са дейности за всяка цел, както и ясен път за развиване на уменията. DAGG-3 е инструмент, разработен от Tobii Dynavox съвместно с Vicki Clarke, MS, CCC-SLP (2023) въз основа на оригиналния DAGG, създаден от Clarke и Schneider, 2009. Използвани са и трудовете на д-р Patricia Dowden (1999) и д-р Janice Light (1989, 2014).
Видеото е достъпно само за участниците в конференцията за ограничен период от време.
проф. д-р Шакила Дада
Участие на деца и младежи с комплексни комуникационни потребности
Презентацията ще се съсредоточи върху участието на деца и младежи с комплексни комуникационни потребности (ККП). Първият проект беше мултиметодично проучване за съвместно проектиране на достъпна здравна информация и образователни материали с и за хора с ККН, техните семейства и доставчици на здравни грижи. Беше проведен анализ на нуждите чрез (а) онлайн асинхронни фокус групи с 15 доставчици на здравни услуги; (б) полуструктурирани интервюта с шест млади възрастни с ККП; и (c) интервюта с шестима родители на деца с ККП. Временният анализ на данните разкри три основни теми. Бяха идентифицирани различни бариери пред достъпа до здравеопазване и достъпа до здравна информация, свързани с доставчиците на здравни услуги (техните умения, време и комуникационни ресурси и нагласи), лицата с ККП (техните умения, ниво на овластяване и достъп до ДАК), както и като формат на здравна информация (включително ниво на сложност, съответствие с домашния език на пациента, модалност и цялост). Творчески стратегии за преодоляване на бариерите също бяха споменати и свързани със стратегии за подобряване на разбирането, изразяването, ангажираността между доставчика и пациента по време на здравни консултации и обучение на заинтересованите страни. Бяха идентифицирани също здравни информационни и образователни ресурси, които биха били полезни, включително подходящи теми за здравеопазването. Въз основа на констатациите, бяха разработени различни ресурси съвместно с хора с ККП, техните семейства и доставчици на здравни услуги и бяха разпространени по различни пътища, придружени от обучителни семинари.
Материалите са свободно достъпни в интернет на следния линк:
https://shorturl.at/hkoK5
Видео с превод на български
Видео на английски език
Анна Кръстева
От шест години Ани използва система за контрол с поглед, за да общува, да учи, да играе игри. Ани е изключително умна и упорита и използва всеки свободен момент, за да учи. Ани посещава всеки ден занятията в училище със своята система за контрол с поглед.
Ани разказва за нещата, които са интересни за нея. А Диана Ангелова, нейната баба, разказва за подкрепата, която получават в училище.
Гитит Мор-Ицхакня
ДАК и моделът на ICF (МКФУЗ) – клинични приложения и мисли
Разбирането и възприемането на начина на мислене на модела на ICF (Международна класификация на функционирането, уврежданията и здравето) позволява на нас, ДАК терапевтите, да разширим процесите на клинично разсъждение и да поставим по-точни цели и интервенция за нашите клиенти. В тази лекция ще се опитаме да свържем знанията си за ДАК с основната терминология и идеи, на които се основава моделът ICF. Ще се опитаме да проучим как ние, като терапевти, които работят с групи, нуждаещи се от ДАК, можем да помогнем на нашите клиенти да участват възможно най-много в ежедневието си, като разгледаме взаимовръзките между човешките компоненти (диагноза, структура, функция и способности за изпълнение) и човешката и физическа среда, както предлага моделът.
Видеото е достъпно само за участниците в конференцията за ограничен период от време.
Мадалина Константин, Алина Туту
Създаване на възможности за ДАК във всички училищни дейности с цел увеличаване на участието на невербалните ученици
За да увеличим участието на ученици с тежки интелектуални затруднения и на невербални ученизъм с аутизъм, ние непрекъснато се опитваме да създадем най-добрите комуникационни контексти по време на училищните дейности. Постоянно предизвикателство е да се стимулира желанието им да общуват в различни групи ученици и в различни ситуации. Затова считаме, че техните любими дейности стават ефективни комуникативни ситуации, в които те могат да използват ДАК за взаимодействие. Следователно, групови или индивидуални терапевтични дейности като музикална терапия, сензорни истории, танцова терапия, базална стимулация и др. представляват много добри възможности за комуникация и за увеличаване на тяхното участие, като им помагат да упражняват своите способности за ДАК в различни групи и ситуации.
Видеото е достъпно само за участниците в конференцията.
Идали Фернандез
Отключване на независимост с TD Snap и Google Assistant
Комуникацията, индивидуалната автономия и независимост са основният фокус на тази презентация. Ще проучим как интегрирането на Google Assistant в TD Snap, софтуер за комуникация, базиран на символи, може да увеличи възможностите на допълващата и алтернативна комуникация (ДАК). Усъвършенстваните функции за гласово разпознаване и домашна автоматизация на Google Assistant предлагат практически възможности, които подобряват контрола върху околната среда и насърчават независимия живот.
Видео с превод на български.
Видео на английски език
Дейв Гилбърт
Лесен контрол на околната среда
Самото споменаване на термина Контрол на околната среда (КОC) често изпълва професионалистите по помагащи технологии с ужас. Разбира се, КОС може да бъде сложен, но в повечето случаи не е необходимо да е така. Включването на уред и смяната на канала на телевизора често е достатъчно, за да обогати значително живота на човек с увреждания. В тази презентация Дейв Гилбърт от Pretorian Technologies ще демонстрира колко лесен може да бъде елементарният КОС с практически демонстрации.
Видеото е достъпно само за участниците в конференцията.
Анжела Пенчева
Моята изповед
Анжела Пенчева ще представи първата си стихосбирка “Моята изповед”.
Тя е издадена от издателство “Кибеа” и може да бъде намерена тук:
https://kibea.net/book/3298
Анжела e представена от актрисата Яна Маринова.
доц. д-р Беата Баторовиц
Подкрепа за участие, ангажираност и взаимоотношения с връстници на деца, използващи ДАК
Видеото е достъпно само за участниците в конференцията за ограничен период от време.
д-р Кати Хауъри
Преживяването да бъдеш човек, използващ ДАК
Този доклад ще сподели моменти на подпомогната комуникация в преживяванията на млади хора, които използват устройства за генериране на реч (SGD) в ежедневния си социален и понякога не толкова социален живот. Въз основа на феноменологични методи, моменти на опит, говорейки със SGDS ще бъдат отразени, тъй като те илюстрират значението на тези устройства в света на тези млади хора. Темите за преживените отношения и преживяното пространство ще бъдат привилегировани в тази презентация, като темите за преживяното тяло и преживяното време също показват, че са сложно вплетени в преживяното общуване с помощ.
Видео с превод на български
Видео на английски език
Бет Хюз
Създаване на възможности за използване на ДАК отвъд искането
Light (1988) идентифицира четири цели, които комуникативните взаимодействия изпълняват: 1) съобщаване на нужди/желания, 2) предаване на информация, 3) социална близост и 4) социален етикет. Терапията често се фокусира върху комуникацията на желанията/нуждите, но не се обръща внимание на другите цели. Тази презентация ще предостави кратко описание на предаването на информация, социалната близост и социалния етикет. Ще бъдат предоставени идеи за начини за създаване на възможности за предаване на информация и социална близост за тези, които използват ДАК.
Видеото е достъпно само за участниците в конференцията за ограничен период от време.
доц. д-р Сюзън Фейгър
ДАК за хора с минимални движения
Индивиди с придобити състояния като инсулт на мозъчния ствол, тежка черепно-мозъчна травма или късен стадий на ALS може да имат изключително ограничени възможности за движение, което прави достъпа до стратегии и технологии за ДАК предизвикателство. Тази презентация ще обсъди критериите за оценка и ще представи някои ниско- и високотехнологични решения за хора с минимални движения.
Видеото е достъпно само за участниците в конференцията.
Пленарен доклад
доц. д-р Ейми Норднес
Оценка, обучение и адаптации на ДАК за възрастни с амиотрофична латерална склероза
Системите за ДАК могат да отговорят на много различни комуникационни и функционални нужди на възрастни с амиотрофична латерална склероза (ALS). Тази презентация ще обсъди основани на доказателства стандарти за процеса на оценка и обучение за възрастни с ALS, за да се посрещнат множество различни комуникационни и функционални употреби в хода на заболяването. Ще бъдат разгледани и опциите за разширение, налични в системите за ДАК, за да помогнат на възрастни с ALS да посрещнат допълнителни функционални употреби.
Видеото е достъпно само за участниците в конференцията за ограничен период от време.